Dodany: 17.03.2005 Zmieniany: 28.09.2016
A A A
Życie kulturalne miasta i gminy organizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, mający swoją siedzibę w okazałym gmachu przy ulicy 3-Maja, wzniesionym w 1957 roku i odnowionym w latach 2012-2013. Placówka prowadzi 6 zespołów artystycznych, skupiających dorosłych, młodzież i dzieci.

Ambasadorem Sędziszowa Młp. jest założony w 1990 r. Zespół Pieśni i Tańca „Rochy” propagujący folklor naszego regionu i całej Polski. W strukturach zespołu funkcjonuje grupa dziecięca, gimnazjalna, reprezentacyjna, oraz obrzędowa.

 

Od 18 lat działa Zespół Tańca Estradowego „Blues”, propagujący taniec towarzyski i dyskotekowy. W skład zespołu wchodzi 5 grup wiekowych.

 

Pod egidą M-GOK działa zespół obrzędowy z Zagorzyc, prezentujący taniec tradycyjny i widowiska obrzędowe.
W sędziszowskim ośrodku kultury działają także: młodzieżowy zespół teatralny „Sędziszek”, kapela ludowa, kapela podwórkowa „Paka Sędzisza”.

 

Ważną formą działalności artystycznej w sędziszowskim Domu Kultury jest plastyka. Organizowane są wystawy twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych związanych z Ziemią Sędziszowską i spoza niej. Regularnie odbywają się zajęcia plastyczne oraz plenery malarskie dla dzieci. Funkcjonuje również koło szachowe dla dzieci i młodzieży.

ZDJĘCIA

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury jest organizatorem wielu imprez cyklicznych. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się organizowany od 1991 r. Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej. Odbywa się on przy współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Parafią pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz Parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp. 

Spośród wielu innych imprez, przygotowywanych przez pracowników M-GOK, należy wymienić następujące:
- Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne,
- Teatralny Autograf,
- Wybory Miss Sędziszowa Małopolskiego
- Rocznica nadania praw miejskich,
- Kiermasz palm i pisanek wielkanocnych,
- Konkurs „Literatura i dzieci”,
- „Ogólnopolski Konkurs Recytatorski”,
- Jarmark folklorystyczny,
- Dożynki – Gminne Święto Plonów,
- Festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka
-„Dni Sędziszowa” kończone festynem kulturalno-rozrywkowym, na którym w ostatnich latach występowały znane  zespoły i wokaliści: Vox, Brathanki, Pectus, Wanda i Banda, K.A.S.A. 

Z inicjatywą wielu imprez wychodzą szkoły lub organizacje działające w gminie. Od kilku lat odbywają się:
- Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Krajka Sędziszowska”, przygotowywany przez Środowisko ZHR z  Sędziszowa Młp. i Ropczyc
- Konkurs Piosenki Anglojęzycznej organizowany przez Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Sędziszowie Młp.,
- Konkurs Historyczny „Z kart historii Ziemi Sędziszowskiej” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Jana Pawła - II w Sędziszowie Małopolskim.
- Konkurs Literacki „Magia Niezapominajki”.

ZDJĘCIA

Od roku 2002 Sędziszów Młp. jest jednym z miast festiwalowych Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Na sędziszowskim rynku wystąpiły zespoły polonijne m.in. z: Australii, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Litwy, Brazylii, Francji.
Sala widowiskowa ośrodka kultury gościła wielu wybitnych artystów, m.in. Edytę Geppert, zespół Stare Dobre Małżeństwo.  Regularnie przed sędziszowską widownią prezentują swój repertuar aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa.
W strukturach M-GOK działa Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, mająca swoją siedzibę przy ulicy Fabrycznej. Ponadto posiada 7 filii na terenie gminy.
W budynku M-GOK znajduje się sala widowiskowa z miejscami dla 275 osób.
Od stycznia 2003 roku w Sędziszowie Młp. funkcjonuje Filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie. Uzupełnia ona ofertę kulturalną dla mieszkańców gminy organizując wystawy twórczości amatorskiej i profesjonalnej.

Urząd Miejski w Sędziszowie Młp. wydaje gazetę lokalną „Biuletyn Sędziszowski” - miesięcznik o nakładzie 400 egz.
Od grudnia 2004 r. w Sędziszowie Młp. funkcjonuje Telewizja Miejska, której programy można oglądać w sieci telewizji kablowej na Osiedlu Młodych w Sędziszowie Młp. oraz w internecie. Jej siedziba znajduje się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Stan aktualny na 1 grudnia 2014 r.

Na skróty

Cookies

Strona korzysta z cookies, więcej w Polityce Prywatności