Premiera I części filmu o walczącej sędziszowiance

Dodany: 24.07.2020 Zmieniany: 24.07.2020 Zamieścił: Anna Olech
A A A
26 lipca br. (niedziela) premierę będzie miała pierwsza część filmu „Szeblanka” – to fabularyzowany dokument o Irenie Leszczyńskiej kryptonim „Szebla”, która urodziła się w Sędziszowie Małopolskim i tutaj działała jako partyzant. Film można oglądać za darmo na kanale Youtube, druga część dostępna będzie 20 sierpnia, a 30 sierpnia odbędzie się pokaz całego filmu w sędziszowskim Kinie Jedność.
„Szeblanka”  to dokumentalny film fabularyzowany w reżyserii Michała Miszy Czornego (aktor teatralny i filmowy, reżyser, choreograf. „Legiony” 2019, „Orzeł. Ostatni patrol” 2020 – role aktorskie). „Szeblanka” to prawdziwa historia opowiadana przez Irenę Leszczyńską (Szeblę) w wieku 102 lat oraz przez jej młodsze oblicze - w tej roli Aleksandra Grącka-Baczyńska („Pociecha” 2016, „Miasto” 2019). To opowieść o kobiecie w czasach wojny, a także o miłości i niezgodzie na ludzką krzywdę, mimo świadomości ceny, jaką można było zapłacić w konsekwencji swoich działań. „Wróciłam do rodzinnego domu w Sędziszowie. Tam już 8 września widziałam na ulicach kolumny niemieckich żołnierzy. Od tej chwili, w każdej polskiej rodzinie zapanował strach i obawa o życie. Moi starsi bracia zaczęli często wychodzić z domu na noc. Nic nikomu nie mówili, nie tłumaczyli się. Z miesiąca na miesiąc wzmagał się terror faszystowskiej okupacji. W 1942 roku doszło do tego, że w mieście utworzono getto dla ludności żydowskiej. W lipcu tego samego roku, zaczęła się eksterminacja tego narodu. To byli nasi sąsiedzi, znajomi… Mieszkańcy Sędziszowa. Któregoś popołudnia, brat zaprowadził mnie za miasto, do lasu, gdzie przed oficerem Armii Krajowej złożyłam przysięgę wojskową. Nie wiedziałam co należy robić, jak się zachować, jak reagować. Ale wiedziałam, że nie mogę trwać bezczynnie” - wspomina Irena Szebla
 
Film ukaże się w trzech częściach, kolejno publikowanych w lipcu i sierpniu 2020.
Dostępna będzie też angielska wersja językowa (napisy). Autorką zdjęć w filmie „Szeblanka” jest Lena Jabłońska („Legiony” 2019 – operator kamery, „Sala samobójców. Hejter” 2020 – asystent operatora, „Winding Wool” 2020 – zdjęcia, scenariusz, reżyseria, montaż).
Muzykę skomponował Marek Bula (aktor, tancerz, muzyk, wokalista).
Szeblanka
Film Michała Miszy Czornego
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”
Muzyka, dźwięk, montaż Marek Bula 
Zdjęcia Lena Jabłońska 
Konsultacje historyczne Ryszard Leszczyński, Krystyna Czorny 
Tłumaczenie na język angielski Kajetan Sikorski 
Korekta Chiara Petiti 
Tłumaczenie na język polski Chiara Petiti 
Materiały archiwalne Instytut Pamięci Narodowej oraz archiwum rodzinne 
W roli głównej Aleksandra Grącka-Baczyńska 
Scenariusz i reżyseria Michał Misza Czorny 
Wywiadów udzielili Irena Leszczyńska, Louise Ingersoll, Howard Ingersoll 
Współpraca Teatr Baza, Teatr OdRuchu
Projekt plakatu Urszula Sadowska
Film będzie dostępny pod adresami:
www.youtube.com/channel/UCyM3l4yQvXHYn_sjWwYPZiw
www.facebook.com/szeblanka  (oficjalna strona filmu)
 

ZDJĘCIA

Na skróty

Cookies

Strona korzysta z cookies, więcej w Polityce Prywatności