DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA

Dodany: 30.11.2012 Zmieniany: 30.11.2012
A A A
Corocznie w listopadzie obchodzone są DNI HONOROWEGO DAWSTWA KRWI. Z tej też okazji burmistrz Kazimierz Kiełb zaprosił w dn. 29 listopada br. do ratusza Honorowych Krwiodawców z naszej gminy na spotkanie.

Corocznie w listopadzie obchodzone są DNI HONOROWEGO DAWSTWA KRWI. Z tej też okazji burmistrz Kazimierz Kiełb zaprosił w dn. 29 listopada br. do ratusza Honorowych Krwiodawców z naszej gminy na spotkanie, w trakcie którego podziękował im piękną postawę, za szlachetność i ofiarność w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. 
Krwiodawstwo jest akcją społeczną mającą na celu pozyskiwanie krwi od osób zdrowych na rzecz osób wymagających transfuzji krwi (np. podczas operacji chirurgicznej) lub do produkcji preparatów krwiopochodnych. Krew pobiera się w stacjach krwiodawstwa od dawców krwi w wieku od 18 do 65 lat, w naszym kraju krew oddaje się tylko honorowo, czyli bezpłatnie.
W Polsce krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Ubytek ten u większości osób nie powoduje żadnych odczuć. Bardzo mały procent może doświadczać chwilowych zawrotów głowy, lecz po krótkim wypoczynku wszystko wraca do normy.

ZDJĘCIA

Na skróty

Cookies

Strona korzysta z cookies, więcej w Polityce Prywatności