ŚWIĘTO FLAGI

Dodany: 02.05.2013 Zmieniany: 02.05.2013
A A A
Stało się już tradycją, że przedszkolaki z miasta i gminy Sędziszów Małopolski obchodzą Święto Flagi. 30 kwietnia br. dzieci z sędziszowskich przedszkoli Nr 1 i Nr 2 wraz z dyrekcją i opiekunkami wyruszyły na ulice naszego miasta, aby przypomnieć ...

Stało się już tradycją, że przedszkolaki z miasta i gminy Sędziszów Małopolski obchodzą Święto Flagi.


30 kwietnia br. dzieci z sędziszowskich przedszkoli Nr 1 i Nr 2 wraz z dyrekcją i opiekunkami wyruszyły na ulice naszego miasta, aby przypomnieć mieszkańcom o Święcie Flagi, które obchodzimy 2 maja. Z tej okazji przed sędziszowskim ratuszem dzieci przywitała Pani Burmistrz, która rozmawiała z nimi o tym święcie, oprowadziła je po Urzędzie i poczęstowała słodyczami.


Dzień Flagi państwowej jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. Pierwotnie decyzją Senatu 2 maja miał być Świętem Orła Białego, jednak Sejm przemianował go na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.


Wybór tej daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, bo właśnie 2 maja żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie. Ponadto dzień ten poprzedza święto upamiętniające tak doniosłe wydarzenie, jakim było w 1791 r. ogłoszenie Konstytucji 3 Maja.


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych, które zmieniały się na przestrzeni wieków. W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.


 ==>Zobacz galerię zdjęć


Na skróty

Cookies

Strona korzysta z cookies, więcej w Polityce Prywatności