ŚWIĘTO FLAGI

Dodany: 06.05.2015 Zmieniany: 06.05.2015
A A A
Stało się już tradycją, że w ostatnich dniach kwietnia, dzieci z sędziszowskich przedszkoli Nr 1 i Nr 2 wraz z dyrekcją i opiekunkami maszerują ulicami naszego miasta, aby przypomnieć mieszkańcom o Święcie Flagi, które obchodzimy 2 maja.Stało się już tradycją, że w ostatnich dniach kwietnia, dzieci z sędziszowskich przedszkoli Nr 1 i Nr 2 wraz z dyrekcją i opiekunkami maszerują ulicami naszego miasta, aby przypomnieć mieszkańcom o Święcie Flagi, które obchodzimy 2 maja.
Tak było również i w tym roku, 30 kwietnia, dzieci przyszły przed sędziszowski ratusz, gdzie przywitali ich burmistrz Bogusław Kmieć i jego zastępca Wiesław Wojdon, częstując maluchów słodyczami, pokazując zabytkowe podziemia ratusza oraz składając wspólnie z dziećmi i dyrektorkami przedszkoli kwiaty pod tablicami pamiątkowymi.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe obchodzone 2 maja skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. Jest to święto stosunkowo młode, bo obchodzone w Polsce dopiero od 2004 r., na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku. Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie.
Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, w których, w przed dzień ustanowienia Święta Konstytucji 3 Maja, władze komunistyczne wydały zakaz wywieszania flag państwowych dla upamiętnienia tego wydarzenia.

 ZDJĘCIA

Na skróty

Cookies

Strona korzysta z cookies, więcej w Polityce Prywatności